Používajte AED bezpečne a správne
Automatické externé defibrilátory (AED) sú moderné zdravotnícke prístroje, ktoré môže obsluhovať aj laik. Naučíme vás základy správneho a bezpečného používania AED. Praktické a jednoduché vzdelávanie je zamerané na problematiku náhleho zastavenia krvného obehu. Naučíme vás, ako v takýchto momentoch účinne a bezpečne používať AED. Váš defibrilátor prepojíme s najbližším Operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby.
Často kladené otázky.
Automatický externý defibrilátor (AED) je prenosné zariadenie, ktoré samostatne diagnostikuje život ohrozujúce poruchy srdcového rytmu – ide o bezpečný a účinný nástroj na záchranu ľudského života, ktorý patrí do rúk aj neškolenému laikovi. Umožňuje pod kontrolou vykonať zásadné úkony, ešte pre príchodom odbornej pomoci.
Princípom využívania AED je jeho schopnosť bezchybne a samostatne analyzovať elektrickú aktivitu srdca vďaka elektródam nalepeným na hrudník nedýchajúcej osoby. Pokiaľ je to účelné, prístroj odporučí prevedenie výboja. Defibrilátor parametre pre výboj sám pripraví a užívateľa iba vyzve k jeho prevedeniu stlačením tlačidla. Princíp fungovania AED vylučuje riziko neoprávneného prevedenia výboja a teda aj poškodenia osôb zachraňujúcich, či zachraňovaných. Tieto prístroje je schopný bezpečne a efektívne použiť ktokoľvek.
Každá organizácia, ktorá zamestnáva väčší počet ľudí alebo poskytuje služby istému počtu klientov na jednom mieste, pracuje s riadením rizík. Najviditeľnejším prejavom takéhoto riadenia rizík sú protipožiarne opatrenia, smernice pre prípad požiaru, vyznačené únikové cesty a rozmiestnené hasiace prístroje. Významnou skupinou rizík sú tiež udalosti spojené so zdravím zamestnancov a klientov.
Defibrilátor odporúčame zabezpečiť na každé pracovisko s vyššou fluktuáciou osôb, prípade na všetky rizikové faktory. Jednoduché, profesionálne a ľahko prenosné zariadenie je možné umiestniť na vrátnicu, recepciu či do priestorov open-space kancelárií. Platí, že čím skôr bude osobe s náhou zástavou krvného obehu doručený indikovaný výboj prístrojom – tým väčšia je šanca na jeho prežitie bez ďalších zdravotných následkov.
- 4000 ľudí je vo svete ročne zachránených vďaka AED
- 75 PERCENT obetí by mohlo prežiť, keby boli včas defibrilovaní
- 15 ľudí denne zomiera na náhlu srdcovú zástavu na Slovensku
- 14 MINÚT priemerný dojazd Ambulancie RZP
- 578 741 zásahov Ambulancií záchrannej služby za rok 2021
- 906 689 volaní na Tiesňovú linku 155 za rok 2021
zdroj: https://155.sk/




